Menič napätia , často označovaný aj ako konvertor, je zariadenie umožňujúce premenu napätia z 12V či 24V na 230V . Vďaka tomu môžete využívať domáce spotrebiče napájané z bežných zásuviek aj v miestach, kde štandardné napájanie chýba.
Také zariadenie je nesmierne užitočné na cestách alebo v situáciách, keď potrebujete napätie 230 V , ale nemáte k nemu prístup. S pomocou autobatérie alebo iného zdroja DC napätia a meniča môžete ľahko získať potrebné napätie. Rovnako prichádza vhod v miestach s častými výpadkami elektrického prúdu.
Meniče napätia vám poskytnú pohodlie elektrického napájania v oblastiach bez prístupu k elektrickej sieti. Či už chcete napájať notebook, televízor, kanvicu, mikrovlnku alebo náradie v rekreačnom dome, menič je riešením. Sú tiež nevyhnutné pre majiteľov solárnych elektrární, pretože premieňajú DC prúd z fotovoltaických panelov na striedavý prúd s napätím 230 V.
Na pripojenie meniča môžete využiť rôzne zdroje, často napríklad autobatérie, prostredníctvom káblov so svorkami. Niektoré verzie meničov navyše ponúkajú možnosť pripojenia priamo do autozapaľovača.
Základnou úlohou meničov je premena napätia, či už z 24V na 12V, z 12V na 230V alebo z 12V na 24V. Väčšina dostupných modelov ponúka výstup s modifikovanou, často trapézovou, sínusovou krivkou.
1. Meniče s trapézovým priebehom sú najekonomickejším riešením vhodným pre zariadenia ako žiarovky, nabíjačky či jednoduché motory. Tieto meniče však môžu mať straty až 10% svojho výkonu.
2. Meniče s modifikovanou sínusovkou sú ideálne na osvetlenie, vykurovacie telesá či notebooky. U niektorých spotrebičov s nimi môže však dôjsť k miernym nezrovnalostiam, ako je vrnenie. Pre zložitejšiu elektroniku či regulované zariadenia však nie sú najlepším riešením.
3. Pre náročné aplikácie je vhodný menič s čistou sínusovkou . Ponúka stabilný výstup ideálny pre chladničky, klimatizačné jednotky a indukčné motory. Je vysoko spoľahlivý, kvalitný a má dlhú životnosť, avšak za vyššiu cenu.
Menič s funkciou UPS
Funkcia UPS v meniči znamená, že zariadenie môže slúžiť ako náhradný zdroj energie. Výhodou je, že v prípade výpadku elektrického prúdu zaisťuje neprerušený chod pripojených zariadení. Je možné ho využiť pre počítače, servery, čerpadlá či v akvaristike. Keď je sieťové napätie k dispozícii, menič nabíja pripojenú batériu a pri výpadku ju využíva ako záložný zdroj.
Keď sa rozhodujete o kúpe meniča napätia , je kľúčové poznať jeho nutný výkon. Mali by ste mať na pamäti všetky spotrebiče, ktoré chcete k meniču pripojiť. Pri každom zariadení zistite jeho príkon vo wattoch.
Odporúča sa, aby stála záťaž meniča nepresahovala 80% celkového výkonu meniča. Pokiaľ menič pracuje trvalo medzi 80-100% svojej kapacity, môže to negatívne ovplyvniť jeho životnosť. Pre občasnú potrebu by záťaž meniča nemala prekročiť 80 % jeho kapacity, zatiaľ čo s záťažou okolo 50 % je možné ho využívať nepretržite. Toto pravidlo však nie je aplikovateľné na spotrebiče s kompresorom.
Na zistenie príkonu spotrebiča sa často vychádza z výrobného štítku.
Príkon je možné spočítať nasledujúcim spôsobom:
napätie (V) × prúd (A) = príkon zariadenia (W)
Ak máme hodnoty 230 V a 0,8 A, ich vynásobením dostaneme príkon 184 W.
Zvoľte menič s kapacitou aspoň 1,5-2krát vyššou ako je príkon vášho najnáročnejšieho spotrebiča. Pokiaľ vezmeme do úvahy príklad vyššie, ideálny by bol menič s výkonom 300-400 W. Pre jednoduchšie spotrebiče, ako sú počítače alebo telefóny, je tento výpočet dostatočný.
Pre náročnejšie zariadenia, ako sú elektrické náradie (vŕtačky, píly), by mal byť výkon meniča 2,5-3-krát vyšší. Pri zariadeniach s asynchrónnym motorom (napr. píly alebo čerpadla) by mal menič ponúknuť až 6-8-krát vyšší výkon.
Pokiaľ ide o spotrebiče s kompresorom, ako sú chladničky, mali by ste hľadať menič s 15-20-krát väčším výkonom. Pre 100W chladničku by ideálny menič mal mať výkon minimálne 1500W.
Je dôležité vedieť vstupné a výstupné napätie meniča . V osobných automobiloch je obvykle vstupné napätie 12V, ktoré menič prevedie na 230V . Pri nákladných vozidlách je to často 24V.
Niektoré meniče obsahujú USB port s výstupným napätím 5V , zatiaľ čo batérie napájané solárnymi panelmi mávajú napätie 12 alebo 24V.
Cena
Kvalitné meniče napätia ponúkajú ochranu proti rôznym problémom, ako je prepätie, preťaženie či prepólovanie. Majú tiež ochranu proti nízkemu napätiu a tepelnú ochranu. Dôkladne sa oboznámte s funkciami meniča pred jeho inštaláciou. Všetky informácie nájdete v návode na použitie. Nekvalifikovaná manipulácia s meničom môže mať vážne následky.
Medzi obľúbené značky patrí Carspa a Geti . Ceny meničov sa pohybujú medzi 1 000 a 10 000 Sk, v závislosti od výkonu a typu sínusovej vlny, ktorú využívajú.
Sortiment Meničov napätia nájdete tu.
Dátum: 14. 09. 2023
Autor: Simon Križiak