Čerpadlo do suda sa stáva nepostrádateľným nástrojom pre každého záhradkára. Pomocou sudového čerpadla môžete efektívne zalievať svoju záhradu dažďovou vodou bez toho, aby ste museli niesť kanvy s vodou. Sudové čerpadlo možno tiež použiť na odstránenie vody z bazéna alebo na iné účely.
Čo sa týka konštrukcie, sudové čerpadlo je obvykle jednoduché zariadenie, ktoré nekladie veľký dôraz na hĺbku sania, výkon alebo prietok. S pomocou sudového čerpadla je možné čerpať vodu z hĺbky približne 5 metrov. Avšak na vyčerpanie vody zo studne nie je toto malé čerpadlo vhodné. Tieto čerpadlá tiež nie sú určené na dlhodobú prevádzku, a preto by nemali byť súčasťou automatických zavlažovacích systémov, ktoré obvykle zaistia pravidelné zalievanie trávnikov.
Vyberte si sudové čerpadlo podľa svojich potrieb. Mali by ste venovať pozornosť spôsobu napájania, hĺbke, do ktorej môžete čerpadlo umiestniť, a tiež dopravnej výške. Je tiež dôležité vziať do úvahy výkon a prietok čerpadla. Niektoré vyššie modely čerpadiel môžu ponúkať aj špeciálne funkcie.
Sudové čerpadlá ponúkajú 3 rôzne možnosti pohonu. Výber medzi týmito možnosťami je často otázkou osobných preferencií, pričom každý typ má svoje vlastné výhody a nevýhody.
Ručné čerpadlo do suda - v tomto prípade je nutné pumpovať vodu manuálne. Hlavnou výhodou týchto čerpadiel je ich nízka cena.
Káblové čerpadlá - tieto čerpadlá sú napájané elektrickou sieťou pomocou dlhého kábla. Káblové čerpadlá obvykle disponujú najvyšším výkonom.
Akumulátorové čerpadlá – hlavnou prednosťou je ich portabilita. Môžete ľahko prenášať čerpadlo medzi rôznymi nádržami alebo ho napríklad vziať na chalupu. Pri týchto čerpadlách je dôležité sledovať kapacitu batérie, ktorá určuje, ako dlho môžete čerpadlo používať na jedno nabitie.
Jeden z kľúčových aspektov každého čerpadla je maximálna hĺbka ponoru. Táto hodnota určuje, z akého hlbokého zdroja je čerpadlo schopné nasávať vodu. Čerpadlá nižšej cenovej kategórie obvykle umožňujú ponor o niekoľkých metroch, čo stačí na väčšinu záhradníckych potrieb. Naproti tomu, luxusné čerpadlá môžu mať maximálnu hĺbku ponoru až 10 metrov. Je dobré počítať s malou rezervou pri výbere maximálnej hĺbky ponoru.
Môže dôjsť k zámene medzi dopravnou výškou a maximálnou hĺbkou ponoru, avšak je dôležité si uvedomiť, že ide o dva odlišné parametre. Pri zvažovaní dopravnej výšky zohľadnite, či bude čerpadlo vyžadované na transport vody do vyššej polohy alebo napríklad do vyššieho podlažia. Dopravná výška špecifikuje, ako vysoko od vstupu čerpadla môže byť voda transportovaná.
Výkon motora je kritický pre dopravnú výšku a prietok čerpadla. Pri sudových čerpadlách však nie je výkon taký kritický. Na zavlažovanie záhrady je často dostatočný výkon okolo 300 W.
Prietok – prietok je často dôležitejší parameter ako výkon motora. Prietok sa meria v litroch za hodinu. Na zavlažovanie záhrady je obvykle dostatočný prietok v rozsahu 2 – 4 000 litrov za hodinu. Vyšší prietok, nad 4 000 litrov za hodinu, je vhodný pre tých, ktorí chcú používať čerpadlo na vypúšťanie bazéna.
U lacnejších čerpadiel je nutné ovládanie vykonávať ručne, zatiaľ čo drahšie modely sú vybavené automatickým ovládaním.
Manuálne - spustenie čerpadla sa vykonáva stlačením tlačidla alebo zapojením do elektrickej siete. Po ukončení činnosti je potrebné čerpadlo manuálne vypnúť. Lacnejšie modely často nemajú plavák, takže je nutné sledovať hladinu vody v sude.
Automatické - čerpadlo funguje automaticky. Po ukončení zavlažovania a zatvorení ventilu na záhradnej hadici dôjde k automatickému vypnutiu čerpadla.
Váha týchto čerpadiel nebýva príliš veľká, obvykle sa pohybuje medzi 2 a 4 kg. Vďaka nízkej hmotnosti je manipulácia s čerpadlom veľmi jednoduchá. Sudové čerpadlo je možné tiež bez problémov premiestňovať z jedného miesta na druhé. Hmotnosť čerpadla môže byť tiež ovplyvnená materiálom, z ktorého je vyrobené. Čerpadlá, ktoré sú príliš ľahké, sú často vyrobené z plastu, čo môže mať za následok kratšiu životnosť. Naopak, ťažšie čerpadlá majú viac kovových komponentov.
Sudové čerpadlá môžu mať aj rôzne dodatočné funkcie.
Tlakový spínač - bráni tomu, aby čerpadlo bežalo, keď nie je potrebné. Pomáha ušetriť energiu a chráni čerpadlo pred poškodením.
Plavákový spínač - jednoduchší variant tlakového spínača. Plavákový spínač aktivuje čerpadlo, keď hladina vody klesne pod určitú úroveň.
Hadica - bežne nie je súčasťou čerpadla. Niektoré čerpadlá môžu byť zakúpené s hadicou, čo eliminuje potrebu jej samostatného nákupu.
Ako správne zvoliť výkon a prietok v závislosti od veľkosti záhrady?
Pokiaľ potrebujete zavlažovať menšiu záhradu alebo pár vyvýšených záhonov, bude postačovať čerpadlo s výkonom okolo 200 W a prietokom 3 000 litrov za hodinu. Pre stredne veľkú záhradu by ste mali zvážiť čerpadlo s výkonom medzi 200 a 400 W a prietokom medzi 5 a 7 000 litrami za hodinu. Na veľké plochy je ideálne čerpadlo s výkonom 500 W, ktoré môže mať prietok až 10 000 litrov za hodinu. Také čerpadlo je možné tiež použiť na vypúšťanie bazénov.
Aké sú možnosti využitia sudového čerpadla?
Rozmanitosť využitia sudového čerpadla je závislá predovšetkým od jeho výkonu. Čerpadlo s menším výkonom je vhodné primárne na zavlažovanie záhrady alebo na pomalé prečerpávanie vody. Výkonnejšie čerpadlo môže byť použité nielen na zavlažovanie, ale môže byť tiež napojené na vysokotlakový čistič a použité na umývanie auta, terasy atď.
Aký typ vody môže byť čerpaný pomocou sudového čerpadla?
Sudové čerpadlá sú určené na čerpanie mierne znečistenej vody. Nie sú vhodné na čerpanie vody s veľkým množstvom nečistôt alebo bahna, pretože by mohlo dôjsť k upchatiu a poškodeniu čerpadla. Vzhľadom na to, že sa na dne suda často usadzujú nečistoty, je odporúčané neponárať čerpadlo príliš hlboko. Na zaistenie, že čerpadlo nebude ponorené až na dno, môže byť vybavené teleskopickým nástavcom. Vďaka nemu nebude nádoba úplne vyčerpaná a nečistoty zostanú bezpečne usadené na dne suda. Tento teleskopický nadstavec pomáha predísť možnému upchatiu a poškodeniu čerpadla spôsobenému nečistotami.
Autor: Simon Križiak