Lupienková píla , tiež známa ako vyrezávacia píla, je nástroj určený na vytváranie oblúkových rezov a rádiusov. Ideálne sa uplatňuje pri výrobe exteriérových aj interiérových dekorácií, rovnako tak je veľmi obľúbená u modelárov. Tento nástroj môžete využiť aj pri tvorbe dekoratívnych predmetov, puzzle alebo hračiek. Lupienková píla je vhodná na vyrezávanie materiálov ako sú drevo, plasty, plexisklo, sadra a mnoho ďalších.
K dispozícii sú lupienkové píly v jednoduchej ručnej verzii alebo v pokročilejšej elektrickej variante. Výber ručnej píly nie je komplikovaný, hlavne sa treba rozhodnúť pre správnu veľkosť a spôsob upevnenia pílových listov. Naopak pri výbere elektrickej píly budete musieť zvážiť mnoho rôznych parametrov, ako je napríklad príkon, počet kmitov, hrúbka rezu, spôsob uchytenia pílových listov a ďalšie vlastnosti.
Lupičkové píly môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Prvú skupinu tvoria tradičné ručné píly, zatiaľ čo druhú skupinu tvoria moderné elektrické píly.
Táto píla je malý nástroj so stredovým kovovým rámom v tvare písmena U, ktorý na oboch koncoch disponuje mechanizmom na uchytenie pílového listu. Pílový list je veľmi tenký ozubený plátok, ktorý je možné obvykle upevniť pomocou skrutky a krídlovej matice.
Ručné píly sa od seba líšia tvarovaním a veľkosťou pevného rámu a následne veľkosťou pílového listu. Veľkosť pílového listu určuje dosah píly. Niektoré modely sú určené iba pre jednu veľkosť pílového listu, zatiaľ čo iné umožňujú nastavenie rozstupu rámu.
Nákupná cena píly sa môže líšiť v závislosti od materiálu, z ktorého je výrobný rám píly vyrobený. Môžete si vybrať medzi pílami vyrobenými z rôznych zliatin hliníka alebo ocele.
Elektrická lupienková píla sa vyznačuje pevnou základňou, veľkou pracovnou doskou a dlhým ramenom. Pre väčšiu bezpečnosť je obvykle vybavená plastovým krytom. Tieto píly sú tiež známe ako dekupírové píly a ich hlavnou výhodou je rýchly, presný a hladký rez bez veľkej námahy. Tento typ píly je ideálny pre tých, ktorí potrebujú vyrezávať pravidelne. Avšak treba počítať s vyššími nákupnými nákladmi.
Lupičkové píly na trhu sa rozlišujú podľa svojho príkonu. Možno povedať, že výška príkonu určuje väčšinu ostatných parametrov. Menej výkonné hobby píly ponúkajú nižšiu nákupnú cenu, ale aj menší výkon. Naopak, výkonnejšie poloprofesionálne alebo profesionálne píly ponúkajú oveľa lepší výkon. Hodnoty príkonu sa obvykle pohybujú v rozmedzí 75 - 200 W.
Rýchlosť rezania je určená počtom zdvihov a líši sa podľa typu píly. Lacnejšie hobby lupienkové píly obvykle ponúkajú 2 rýchlosti rezu. Drahšie profesionálne píly sú vybavené plynulou reguláciou rýchlosti. Bežne lupienkové píly kmitajú rýchlosťou 450 – 1 600 kmitov za minútu.
Hrúbka rezu sa líši v závislosti od nákupnej ceny píly. Hobby píly väčšinou zvládnu prerezať materiál do šírky 30 mm. Na druhú stranu, profesionálne píly môžu zvládnuť až dvojnásobnú hrúbku rezu.
Dĺžka hrdla je vzdialenosť medzi zadkom píly a pílovým listom. Lacnejšie píly obvykle majú dĺžku hrdla okolo 16 mm, čo je považované za absolútne minimum. Na trhu sú k dispozícii píly s dĺžkou hrdla v rozmedzí 30 – 40 cm. Na domáce použitie je obvykle dostačujúca píla s dĺžkou hrdla od 16 do 20 cm.
Hmotnosť býva často prehliadaným parametrom, v súvislosti s elektrickou pílou však ovplyvňuje stabilitu. Preto by ste mali na hmotnosť minimálne prihliadnuť. Menej stabilné píly majú hmotnosť v rozmedzí 1,5 - 2 kg. Profesionálna píla však môže vážiť viac ako 15 kg.
Rozlišujeme dva základné druhy pílových listov, a to hladké a pákové. Nákladnejšie typy píl poskytujú užitočný systém na jednoduchú výmenu pílových listov.
Hladké pílové listy - upínajú sa pomocou zvieracích blokov. Tieto listy poskytujú možnosť pre vysoko precízne rezy a sú veľmi obľúbené.
Pákové pílové listy - tieto listy majú na oboch koncoch kolíky, ktoré zaisťujú pevné uchytenie listu. Pákové listy sú väčšie a nie sú vhodné na malé vnútorné rezy.
Elektrické lupienkové píly môžu mať integrované užitočné funkcie, ktoré značne zjednodušia ich použitie.
LED osvetlenie - umožňuje vyrezávanie aj pri neoptimalizovaných svetelných podmienkach.
Odsávanie - pre častejšiu prácu s pílou sa hodí možnosť pripojiť pílu k odsávaču alebo pracovnému vysávaču.
Nožný spínač - zvyšuje bezpečnosť použitia píly. Z bezpečnostných dôvodov môžu niektoré píly obsahovať posuvný bezpečnostný kryt.
Stojan - pevný stojan zaistí precíznejší rez a minimalizuje vibrácie.
Uhlový a dĺžkový zarážka - umožňujú veľmi presné rezy.
Otázky a odpovede
Pílové listy pre ručné píly sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Najjemnejšie listy majú označenie 8/0, zatiaľ čo najhrubšie listy majú označenie 6. Najčastejšie sa využívajú listy s veľkosťami od 4/0 do 3. Jemnejšie listy sú ideálne na precízne rezy, zatiaľ čo hrubšie listy sú vhodné pre tvrdšie materiály. Hlavnou nevýhodou veľmi tenkých listov je zvýšené riziko zlomenia. Pri práci s pílou by ste nemali príliš tlačiť.
Mali by ste zvážiť, pod akým uhlom je možné nakloniť pracovný stôl. Lacnejšie píly umožňujú naklápanie iba jedným smerom pod uhlom asi 45 stupňov. Nákladnejšie píly môžu naklápať pracovný stôl na obe strany.
Používanie elektrickej píly je rýchle a jednoduché. Pri vyrezávaní máte obe ruky voľné, čo vám umožní sústrediť sa plne na vyrezávanie. Navyše píla umožňuje reguláciu počtu kmitov, čo uľahčuje prácu s rôznymi materiálmi. Pri používaní ručnej píly je nutné materiál najskôr pevne uchytiť, práca s ňou je fyzicky náročnejšia a tiež pomalšia.
Autor: Simon Križiak