Pomocou motorovej píly budete môcť spracovať drevo na vykurovanie, rúbať stromy, prerezávať vetvy. Pílu využijete pri starostlivosti o záhradu, s jej pomocou spracujete akúkoľvek drevinu. Súčasťou motorovej alebo aj reťazovej píly je pílová reťaz, ktorá je umiestnená na reťazovej lište. Lištu roztáča menej či viac výkonný motor.
Jednoručná motorová píla má mnoho podôb a využiť ju tak môžete v každej domácnosti. Aby ste však nekúpili nevyhovujúci model, je nutné presne vedieť, akú výkonnú pílu budete potrebovať a koľko peňazí môžete do píly investovať.
Pre niekoho je motorová píla zariadenia, ktoré použijú párkrát do roka, pre iného môže byť pomôcka, ktorú denne využíva v zamestnaní. To, ako často a za akým účelom budete pílu používať, hrá pri jej výbere tú najdôležitejšiu úlohu. Tí, ktorí sa bez píly nezaobídu po celý rok, budú potrebovať aj zimnú výbavu. Dôležitú úlohu zohráva aj výrobca, ktorý vám zaručí potrebný servis, ktorý z času na čas vyžaduje každá píla. A zaujímať by ste sa mali aj o dostupnosť ďalšej výbavy.
Motorové píly je možné klasifikovať podľa typu pohonu. Benzínové píly boli predtým najrozšírenejšie, dnes je na trhu bohatý výber aj elektrických alebo akumulátorových píl.
Tieto píly je možné ďalej triediť podľa pracovného využitia na hobby, farmárske alebo profesionálne píly. Táto klasifikácia však nie je pevná a pri výbere je vhodné sa zamerať na všetky kľúčové parametre. Kategórie, do ktorých výrobca pílu zaradí, môže byť jeho voľbou a nemusí vždy zodpovedať vašim konkrétnym potrebám a očakávaniam.
Hobby píly - najjednoduchšie a najlacnejšie píly vhodné na občasné, menej náročné použitie. S ich pomocou zvládnete spracovať menšie množstvo palivového dreva. Môžete ich tiež použiť na prerezávanie ovocných stromov alebo na výrobu rôznych drevených konštrukcií. Zdvihový objem týchto píl je obvykle v rozmedzí 30 - 50 ccm (kubických centimetrov). Pre kvalitnejší výkon vyberajte píly s vyšším objemom, pretože píla s objemom okolo 30 ccm môže byť veľmi slabá a práca s ňou môže byť veľmi náročná. Lišta hobby píl má dĺžku najčastejšie 30 – 40 cm a obvykle neumožňujú dokúpiť takmer žiadnu výbavu. Kvalita materiálu a tlmenie vibrácií býva nižšia. Väčšinou sú jednotlivé časti plastové, čo sa prejavuje na nižšej životnosti. Napriek tomu je možné medzi hobby pílami nájsť kvalitné produkty od renomovaných výrobcov, ale treba počítať s vyššou obstarávacou cenou.
Profesionálne píly - tieto píly sú najlepšie na trhu a sú určené pre tých, ktorí s nimi budú pracovať niekoľko hodín denne. Majú vysoký výkon, zdvihový objem je okolo 70 ccm. Tieto píly tiež ponúkajú nadštandardné vybavenie, napríklad vyhrievané rukoväte, ktoré sú ocenené pri práci v zime. Profesionálne píly sú dostupné iba od najlepších výrobcov a musíte počítať s vysokými nákupnými nákladmi.
Užívatelia s menšími požiadavkami si budú vystačiť s menšími a ľahšími elektrickými pílami. Tieto píly sa môžu svojou kvalitou merať s kvalitnými hobby benzínovými pílami. Elektrické píly sú vhodné aj pre ženy. Pomôžu vám pri rezaní palivového dreva a môžu byť využité aj na ďalšie práce na záhrade.
Jednou z výhod elektrických píl je menšia hlučnosť počas práce. Počas rezania nevznikajú žiadne výfukové plyny a píla nepotrebuje zložitú údržbu. Jediným problémom, ktorý budete musieť vyriešiť, je pripojenie k elektrickej sieti. Kvôli napájaciemu káblu táto píla nie je ideálna na prerezávanie stromov alebo na práce, kde by vám kábel mohol prekážať.
Elektrické píly obvykle majú výkon v rozmedzí 1 600 – 2 200 W. Dĺžka líšt sa pohybuje medzi 30 – 40 cm. Kvalitu píly opäť určuje renomovaný výrobca.
Alternatívou k elektrickým pílam sú akumulátorové píly. S týmito pílami vás nebude obmedzovať kábel, ale dĺžka prevádzky na batérii. Akumulátorové píly sú menej výkonné, čo odráža aj dĺžka reťazovej lišty. Tá býva obvykle 10 – 30 cm dlhá. Túto pílu využijete najmä na prerezávanie menších stromov alebo vetiev. Môžete ju tiež použiť na rôzne stolárske a ďalšie práce.
Dĺžka lišty na píle je v priamom vzťahu k jej výkonu. Silnejšie píly všeobecne disponujú dlhšou lištou.
Akumulátorová píla - tento variant kvôli obmedzenému výkonu máva lištu maximálne dlhú 30 cm. Elektrické píly - týmto pílam býva lišta dlhá v rozmedzí 40 - 50 cm. Túto dĺžku nájdeme aj pri benzínových hobby pílach. Benzínové píly - tu je dĺžka lišty záležitosťou kategórie píly. Hobby píly s menším výkonom majú lištu dlhú okolo 45 cm, farmárske píly mávajú lištu dlhú medzi 50 – 70 cm, a profesionálne píly disponujú lištou s dĺžkou medzi 70 – 120 cm.
Hmotnosť píly tiež určuje jej výkon. Najmenej výkonné píly vážia iba 4 - 5 kg, a aj keď je s nimi manipulácia jednoduchá, nečakajte od nich mimoriadny výkon. Štandardné farmárske píly vážia 5 - 7 kg. Najvýkonnejšie profesionálne píly majú hmotnosť okolo 10 kg.
Rôzne modely motorových píl sa líšia svojou výbavou. Tu sú niektoré z možností:
Dekompresný ventil - uľahčuje štartovanie píly tým, že znižuje nutnú silu.
Poloautomatický sýtič - tento prvok tiež uľahčuje naštartovanie píly. Píla s poloautomatickým sýtičom je nastavená na takzvaný pol plyn.
Bezpečnostná brzda - zaistí okamžité zastavenie reťaze v prípade spätného nárazu.
Zachytávač reťaze - v prípade, že by reťaz skĺzol, tento prvok ho zachytí a zabráni tak možnému zraneniu.
Regulácia mazania - umožňuje nastaviť alebo upraviť množstvo oleja, ktoré treba naniesť na lištu.
Zimná/letná prevádzka - upravuje teplotu vzduchu, ktorý píla počas prevádzky nasáva. To uľahčuje prácu s pílou, najmä v zime.
Vibrácie – kvalitná píla by mala mať možnosť tlmiť vibrácie, ktoré by inak prechádzali do vašich rúk.
K motorovým pílam je možné dokúpiť množstvo doplnkov.
Stojan - poskytuje miestu, kam pílu počas práce umiestniť, čo zvyšuje bezpečnosť a pohodlie. Pilník - potrebný na údržbu reťaze, či už ako ostriaci nástroj alebo pilník. Je kompaktný, takže ho môžete vziať so sebou do lesa alebo kamkoľvek, kde budete pílu používať. Prevádzková kvapalina - benzínové píly vyžadujú pravidelné doplňovanie benzínu, ale aj mazanie. Na tento účel je potrebné zakúpiť špeciálny olej. Prevádzkové kvapaliny musia byť vždy v správnom pomere, ktorý nájdete v priloženom manuáli. Musíte tiež mazať reťaz píly.
Farmárske píly - tieto píly spadajú do kategórie poloprofesionálnych nástrojov, sú určené pre frekventované a náročné použitie. Sú to bežné voľby pre tých, ktorí potrebujú spracovať veľké množstvo dreva, prenosiť pílu do lesa alebo ju využívať rôznymi spôsobmi na záhrade. Ich hlavnou výhodou je silný motor, ktorý sa obvykle pohybuje v rozmedzí 50 – 70 ccm. Dĺžka lišty je obvykle okolo 45 cm, avšak mnoho týchto píl umožňuje upraviť dĺžku lišty, čo je veľmi praktické pre rôzne operácie. Píly sú vyrobené z kvalitných a robustných materiálov a môžu obsahovať rôzne vylepšenia, ktoré uľahčujú prácu s pílou.
Medzi tieto vylepšenia môžeme zaradiť systém pre ľahký štart, lepšie tlmenie vibrácií, automatický sýtič atď. Aj v tejto kategórii by ste mali byť opatrní pri výbere výrobcu. Niektoré menej dôveryhodné značky môžu ponúkať hobby píly nižšej kvality ako farmárske píly. Preto by ste sa mali zamerať iba na spoľahlivé výrobcu.
Otázky a odpovede
Reťazová píla potrebuje pravidelnú údržbu a niektoré servisné operácie môžete vykonať sami. Avšak zložitejšie opravy vyžadujú odborný servis. Napríklad, čistenie vzduchového filtra môžete zvládnuť sami, rovnako tak ako čistenie rebrovania motora pre lepšie chladenie. Musíte tiež kontrolovať zapaľovacie sviečky a meniť palivový filter. Dôležité je aj pravidelné mazanie namáhaných častí. Aj napriek pravidelnej a dôkladnej údržbe je dobré nechať pílu raz ročne odborne prezrieť.
Na efektívne rezanie musí byť reťaz úplne ostrá. Nebudete sa teda vyhnúť jeho pravidelnému brúseniu. Na tento účel budete potrebovať pilník na reťaz. S pilníkom je možné reťaz nabrúsiť približne štyrikrát za sebou, potom je vhodné ju dôkladnejšie nabrúsiť pomocou brúsky. Tá dokáže ostriť každý zub pod správnym uhlom. Musíte tiež kontrolovať výšku zubov, čo vám umožní meradlo.
Autor: SImon Křižák 14.8.2023